Vai esat gatavs atklāt nelielu noslēpumu? Es jums pastāstīšu, kā nevajadzīgas lietas pārvērst par īstiem dārgumiem. Paņemiet mandarīnu mizas – jā, jā, tās pašas, kas parasti lido miskastē – un pagatavojiet mēslojumu visai sezonai.
Kurš no mums ziemā neēd mandarīnus? Jaungada vakars bez tiem ir kā vasara bez saules! Bet ko mēs darām ar mizu? Mēs tās izmetam. Bet es tās esmu saglabājusi gadiem ilgi. Es nejokoju – es vācu katru miziņu! Nē, ne tā vienkārši, lai virtuvē būtu to kalns. Tas ir vienkārši: es tās rūpīgi žāvēju. Piemēram, uz radiatora.
Sākumā smaka ir tik spēcīga, ka kaimiņi sāk klauvēt pie durvīm: “Kas jums tur ir?”. Galvenais šeit ir pacietība. Ziema ir gara, mandarīni tiek daudz ēsti, un līdz pavasarim jums jau ir vesela kaste sausu garozu. Tas jauki smaržo, skaisti izskatās, un tas ir derīgi! Bet par to vēlāk.
Kā jau teicu, garozas var žāvēt uz radiatora vai cepeškrāsnī. Taču ir viena nianse: nedrīkst pārkarsēt, citādi visa garša pazudīs. Un mums tā ir vajadzīga. Vēlāk jūs sapratīsiet, kāpēc. Es tās uzglabāju parastā kartona kastē vai audekla maisiņā. Ir svarīgi, lai ieplūstu gaiss. Un nekādus plastmasas maisiņus! Tur tie tvaikosies, tumšāks un kļūs nederīgi. Starp citu, piemērotas ir ne tikai mandarīnu mizas. Piemērotas ir arī apelsīnu un citronu mizas! Galvenais, lai tur būtu citrusaugļi. Tā tas ir. Un tagad mēs nonākam pie interesantākā.
Pavasaris ir klāt – ko darīt ar mizām?
Kad viss ir izžuvis un kārtīgi sakrauts, mēs gaidām pavasari. Līdz ar pirmo siltumu es izvelku savu kasti un sāku burtot. Jūs zināt, ka mizas nav tikai mēslojums. Tas ir vesels arsenāls lauku maģijas. Tagad es jums pastāstīšu, kā tieši tās izmantot.
Infūzija pret kaitēkļiem.
Aplej sauju miziņu ar verdošu ūdeni un ļauj tām ievilkties 24 stundas. Iegūtais uzlējums spēcīgi un patīkami smaržo mums, bet ir nepanesams odiem, skudrām un citiem kaitēkļiem. Ar šo uzlējumu apsmidzinu savas dobes. Ticiet man, nekāda kaitēkļa nepaliks!
Mēslojums.
Šeit viss ir vēl vienkāršāk. Sasmalciniet garozas kafijas dzirnaviņās vai smalki sagrieziet ar šķērēm un aprokiet tās augsnē. Tās lēnām sadalīsies, piesātinot zemi ar noderīgām vielām. Un nekādas ķīmijas – tikai dabīgs produkts.
Pret kurmjiem.
Tas jau ir lielāks noslēpums. Es izkaisīju sausas mizas pa zemes gabalu, tieši zemē, ko raku. Moliem nepatīk citrusaugļu smarža.
Lasi vēl: Negaidīta prognoze no Vasilisas Volodinas: šīs zvaigžņu zīmes var satikt savas dzīves mīlestību pirms Jaunā gada
Un, ja pievienosiet apelsīnu ēterisko eļļu, efekts vēl pastiprināsies!
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- Aldis Gobzems atklāj, kāpēc viņš patiesībā nomainīja savu latvisko vārdu un uzvārdu, kļūstot par “spāni”by Laura Blūma
- Gandrīz visi iesācēji pieļauj šo kļūdu: ja stādiņus audzēsiet šādos trauciņos tie ne tikai var nīkuļot, bet pat iznīktby Laura Blūma
- 9 augi, kas vienmēr jāaudzē augstās dobēs – dārznieki norāda iemeslus, kāpēc tas tā irby Anete Vītola